FREE DOWNLOAD, Cost Per Bar Spreadsheet (oils only) - SEE YOUTUBE VIDEO!

FREE DOWNLOAD, Cost Per Bar Spreadsheet (oils only) - SEE YOUTUBE VIDEO!

Regular price
$0.00
Sale price
$0.00
Regular price
Sold out
Unit price
per 

This is NOT a physical product. This listing is for a free downloadable Excel file of our Cost Per Bar spreadsheet. 

This cost per bar spreadsheet was featured in our YouTube video entitled "How to Fight High Oil Prices - Know Your Cost Per Bar!". You can find this video HERE.

This is download of the exact spreadsheet that we use in our YouTube video (described above and linked in red). Note that this is a simple per bar calculator for the oils in your recipe only.

How to use:

  • update the information in the ORANGE boxes ONLY! The rest of the tables are automatically updated.
  • there are four downloads available:
    • the file is available in .xlsx and .ods
    • the file is available in ounces/lbs and grams/kg. If you use a different currency, you'll need to update this in the spreadsheet.
  • it's possible there are errors in the spreadsheet. This is a free resource, so please correct errors on your own and I hope you find this download valuable!

You may NOT share or re-sell this file. Thank you! 

Customer Reviews

Based on 36 reviews
97%
(35)
0%
(0)
3%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
L
Laurie Bonsal
Cost per bar download

An excellent spread sheet.
I haven’t used spreadsheets for years now and was able to enter my info so easily.
If you want to know cost per bar this is they way.

J
Jeffrey Crowder
Cost per bar

Identifies the way to calculate the final cost of each soap bar produced and sale price.

S
Shannon Jones

Love love love love love the muddy mint!

J
Jennifer Baker
Super helpful!

Thank you for all you do! This is extremely helpful. And free is awesome!

T
That Mm
Inspired ✨

The formulation is easy to follow. I just need to practice the timing for blending based of temperature. Thank you for making it possible for us to attempt to make our own soaps! 🤍