Detailed Cost Per Bar Calculator - Hobby & Business Spreadsheet - SEE YOUTUBE VIDEO!

Detailed Cost Per Bar Calculator - Hobby & Business Spreadsheet - SEE YOUTUBE VIDEO!

Regular price
$14.40
Sale price
$14.40
Regular price
$18.00
Sold out
Unit price
per 

This is NOT a physical product. This listing is for a downloadable Excel file of our Detailed Cost Per Bar spreadsheet. 

This detailed cost per bar spreadsheet was featured in our YouTube video entitled "How Much Does It Cost to Make a Bar of Soap?". You can find this video HERE.

This is download of the exact spreadsheet that we use in our YouTube video (described above and linked in red). This is the exact spreadsheet that we used in our business to calculate our cost per bar.

This spreadsheet will help you:

  • calculate your materials costs, labor costs, and other costs
  • help you decide how to price a bar of soap
  • give you estimates on profit margin for both wholesale and retail
  • give you an estimated revenue and profit for the year
  • make all kinds of business decisions, like hiring employees, moving to a new space, when to raise your prices, etc.

How to use:

  • update the information in the YELLOW boxes ONLY! The rest of the tables are automatically updated.
  • watch the YouTube video for all the details.
  • you get six files in this download:
    • the hobby spreadsheet is available in .xlsx and .ods (2 files)
    • the business spreadsheet is available in .xlsx and .ods (2 files)
    • both spreadsheets are offered as PDFs, so you can see all the original numbers, even if you change the spreadsheet (2 files)
  • the file is available in ounces/lbs. If you use grams and/or a different currency, you'll need to update this in the spreadsheet. I explain how to do this in the video.

You may NOT share or re-sell this file. Thank you! 

Customer Reviews

Be the first to write a review
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)